Vedelikupuudus on oluline teema, millega iga sportlane peab kursis olema, ja kui te loete meie ajaveebi, siis te ilmselt juba teate seda. Küll aga ei pruugi kõik teada, et see, millega te janu kustutate, on sama tähtis kui mis tahes muu toitumisstrateegia, mida te oma tulemuste parandamiseks kasutate. Kergesti metaboliseeruv spordijook aitab veevarusid taastada, kuid selle juures on võtmetähtsusega elektrolüüdid. Optimaalseks hüdratsiooniks valige jook, mis on organismi jaoks hästi omastatav ja seeditav, kuid mis kõige peamine: jook, millel on hästi tasakaalustatud elektrolüüdiprofiil.
Mida elektrolüüdid teevad?
Elektrolüüdid on väikesed osakesed, mis kannavad elektrilaenguid. Neil on palju rolle, mis aitavad kehal korralikult toimida. Higistamisel mängivad elektrolüüdid võtmerolli vee tasakaalu säilitamisel nii rakkude sees kui ka väljaspool, et teie lihased ja elundid saaksid jätkuvalt korralikult oma ülesandeid täita (1).
Miks on elektrolüüdid nii olulised?
Higistamise ajal kaotab teie keha nii vedelikku kui ka elektrolüüte. Kui te ei alusta treeningut korralikult hüdreerituna ja/või kui te ei ole oma tegevuse ajal piisavalt hüdreeritud, võib higistamise tõttu tekkida dehüdratsioon ehk vedelikupuudus.
Dehüdratsioon avaldab sportlikule sooritusele mitmel moel negatiivset mõju. Võib-olla olete kogenud isegi selliseid äärmuslikke tagajärgi nagu lihaskrambid ja kurnatus. Isegi kui te erinevust ei tunne, võib sooritusvõime langeda juba 2% dehüdratsiooni korral. Pidage meeles, et esimesena annab võimalikust vedelikupuudusest märku janu.
Spordijoogiga elektrolüütide manustamine aitab teil taastada mineraalivarusid, kuid elektrolüüdid aitavad teil ka vett võimalikult hästi ära kasutada, mis on õige hüdratsiooni aluseks. Suure naatriumi-, kaaliumi-, magneesiumi- ja kaltsiumisisaldusega spordijoogid võivad aidata vedelikke säilitada ning õige vedeliku tasakaal aitab kaasa optimaalsele sooritusele.
Naatrium (Na) – hoiab vedeliku tasakaalu
Naatrium on kõige olulisem elektrolüüt, mida treeningu ajal jälgida. Liigne naatriumikadu (higistamise kaudu) võib tingida lihaskrampe ja mõnel juhul hüponatreemiat (madal vere naatriumisisaldus), mis mõlemad võivad põhjustada sooritusvõime langust ning tõsisemaid terviseprobleeme (2). Naatrium on vedeliku tasakaalu, närvide funktsiooni, lihaste kontraktsioonide ja happe-aluse tasakaalu säilitamiseks kriitilise tähtsusega (2). Higistamisel kaotame naatriumi teistest elektrolüütidest rohkem. Seetõttu on ülioluline säilitada selle piisav tasakaal nii treeningu ajal kui ka pärast seda.
Kaalium (K) – aitab vältida krampide tekkimist
Kaalium koos naatriumiga aitab leevendada ja ennetada lihaskrampe (2). Kaaliumi leidub rohkelt paljudes toiduainetes ja keskmisel inimesel on kehas suured kaaliumivarud. Higistades kaotame kaaliumi naatriumist vähem. Seetõttu on väga ebatõenäoline, et kaaliumikadu (eraldiseisvalt) võiks põhjustada sooritusvõime langust. Sellegipoolest on kaaliumitaseme säilitamine treeningu ajal oluline, kuna see on vee ja elektrolüütide tervisliku tasakaalu seisukohast kriitilise tähtsusega.
Kaltsium (Ca) – reguleerib lihaste kokkutõmbeid ja südame rütmi
Kaltsiumi leidub kehas mineraalidest kõige rohkem (2). See täidab paljusid rolle nii tavalistes kehafunktsioonides kui ka sportlikus soorituses. Vereringes ringlev kaltsium mõjutab oluliste toitainete ainevahetust ja füsioloogilisi funktsioone. Põhjalikult on dokumenteeritud, et kaltsium on luude ja lihaste tervise jaoks hädavajalik. Kaltsium on seotud ka igat tüüpi lihaste (südame-, skeleti- ja silelihaste) funktsioonide ning kokkutõmbumistega (1). Ja lõpuks on kaltsium seotud lihaste ja maksa glükogeeni (kütusevarude) sünteesi ning lagundamisega (2).
Magneesium (Mg) – lõdvestab lihaseid
Sarnaselt naatriumi ja kaaliumi koostoimele toimivad ka magneesium ning kaltsium ühiselt. Kaltsium on hädavajalik lihaste kokkutõmbumiseks ja magneesium aitab lihastel lõdvestuda (1). Seetõttu on magneesium ja kaltsium ühiselt lihaste tervislikuks toimimiseks kriitilise tähtsusega. Magneesium aitab kaasa ka glükoosi metabolismile ja seda kasutatakse paljudes ensümaatilistes reaktsioonides (3).
Bikarbonaadid – võivad väsimist edasi lükata ja suurendada vastupidavust
Naatriumvesinikkarbonaat ehk söögisooda on huvitav toitaine, mille kasutamist sportliku sooritamise parandamiseks toetavad mõned veenvad teooriad. Naatriumvesinikkarbonaati sisaldavate vedelike üks peamistest eelistest on see, et see puhverdab veres piimhapet. Treeningu ajal koguneb piimhapet, mis mõjutab anaeroobse glükolüüsi energiasüsteemi (2). Kui see energiasüsteem on häiritud, pärsivad happekogumid lihaste kokkutõmbeid, mis põhjustab väsimust (2). Mõned uuringud on näidanud, et naatriumvesinikkarbonaadi tarbimine võib aidata väsimuse tekkimist edasi lükata ja suurendada vastupidavust. Sõltumata sellest, kas see toimib või mitte, tasub otsida spordijooke, mis seda toitainet sisaldavad.
Kuidas saavad teid aidata Nuuni elektrolüütidega rikastatud joogitabletid?
- Nuun sisaldab optimaalset elektrolüütide segu (naatrium, kaalium, magneesium, kaltsium, naatriumvesinikkarbonaat)
- Tabletid sisaldavad sobivas koguses elektrolüüte, mis aitavad teil teha oma parima soorituse (naatrium: 360 mg, kaalium: 100 mg, magneesium: 25 mg, kaltsium: 12,5 mg)
- Nuunis on vaid 1 gramm suhkrut, nii et see on meeldiva maitsega, kuid annab vaid alla 12 kalori.
- Tänu kergele, värskendavale maitsele on seda treeningu ajal lihtne tarbida.
- Kihisevaid tablette saab mugavalt kõikjal kaasas kanda
- Saadaval on 13 eri maitset, millest neljale on suurema energialaengu andmiseks lisatud kofeiini
Muud materjalid: https://nuunlife.com/blogs/news