HEA RÜHT – MIKS SEE ON OLULINE?

HEA RÜHT – MIKS SEE ON OLULINE?

Mis on hea rüht?

Hea rüht tähendab seda, et teie luustik, liigesed ja lihased on tasakaalus. Kehakaal peab võrdselt jaotuma nii, et ühelegi osale ei avalduks lisapinge – täpselt nagu hästi ehitatud hoones. Ja nii nagu vildakalt ehitatud hoone, nii peab ka halva rühiga keha halvemini vastu pingetele, millega me seisame igapäevaselt silmitsi läbi kogu elu. 

Meie rühti mõjutavad mitmed tegurid, nagu luustiku ja lihaste painduvus, suurus ning vorm, elustiil, vaimne seisund jne. See on inimesiti üsna erinev. Iga inimese rüht on ainulaadne ja meil on kaasasündinud anatoomilised erinevused, mis tähendab, et osa meie kehahoiakust on päritud. Siiski leidub ka suur hulk väliseid tegureid, mis mõjutavad, kuidas me oma keha hoiame, ja mille kallal me saame oma rühi parandamiseks töötada.

Millised on hea rühi eelised?

Vähem valu ja pingeid seljas, õlgades ning kaelas

Pikka aega kühmus asendis seismine või istumine tekitab pingeid teie alaseljas. Täpsemalt avaldab see survet selgroo alumisele osale, sealhulgas lülivaheketastele, sidemetele ja lihastele. Sarnaselt koormab pea ettenihkumine ülaselja, õlgade ja kaela piirkonda. Õiges asendis on liigesed ja sidemed vähem pinges ning väiksema kroonilise ülekoormuse all.

 

Rohkem energiat

Kui teie luud ja liigesed on õiges asendis, võimaldab see lihaseid kasutada ettenähtud viisil, nii et tunnete vähem väsimust ning rohkem energiat. Teisisõnu ei pea lihased oma ülesannete täitmiseks nii palju vaeva nägema. Niisiis ajage end sirgu ja nautige oma tõelist energiat!

Suurem enesekindlus

Hea rüht võib lisaks teie energiataseme tõstmisele ja valu vähendamisele parandada ka teie enesehinnangut. Nagu kirjeldab oma populaarses TEDi esinemises sotsiaalpsühholoog Amy Cuddy, mõjutavad erinevad žestid ja kehaasendid meie enesetunnet. Hea kehahoiakuga püstine asend võib suurendada enesekindlust ning lisada teie figuurile pikkust ja autoriteeti. Seevastu kössis või kühmus kehahoiakut kiputakse seostama õnnetute või kinniste inimestega. Seega on meie rüht oluline, mõjutades nii meie enesetunnet kui ka seda, millisena teised meid näevad. 

Väiksem stressitase

Kühmus asendis saadetakse ajule signaal kortisooli tootmiseks. See on tugevalt ärevuse ja stressiga seotud hormoon. Kiviajal oli sellest stressist kasu, kui me tõmbusime küüru, et varjata end ohtlike loomade ja muude ohtude eest. Tänapäevaks on meie elu aga väga palju muutunud. Häda on selles, et meie aju käitub endiselt samamoodi nagu kiviajal ja kui me täna nutitelefonide või arvutiekraanide ees end ette kallutame, tekib kehas kortisool ja tõstab meie stressitaset. Seega saame end sirgu ajades vähendada stressi ja ärevuse taset oma kehas. 

 

Suurem kopsumaht

Hea rühi korral on kopsudel paisumiseks rohkem ruumi ja iga hingetõmbega saab teie keha rohkem hapnikku. Kühmus asendis surute aga oma kopsud kokku. Teisisõnu parandab hea rüht teie hingamist. Just seetõttu pööratakse näiteks joogas, Pilatese tehnikas ja meditatsiooniharjutustes nii suurt tähelepanu õigele rühile ning istumisasendile.

Vähem peavalusid

Halb rüht võib aidata kaasa pingepeavalude tekkele, mis on tingitud kaela tagaosa suurenenud lihaspingest. Sageli saame oma rühti korrigeerides vähendada lihaspinget ja sellega ka peavalusid.

Parem vereringe ja seedimine

Teie rüht määrab, kui lihtne on verel teie kehas voolata. Seedesüsteemis on seedimiseks vaja suurt vereringlust. Kui surute elutähtsaid elundeid kokku, on teie vereringe kehv ja need elundid ei toimi nii hästi kui võiks. Tervisliku vereringe tagamiseks on vaja õiget asendit ja head rühti, vältides vereringet takistavaid asendeid nagu kühmutõmbumine või jalgade ristamine.

Allikas: https://www.swedishposture.com/2019/04/24/good-posture-why-is-it-important/

Jaga seda postitust